Önemli Duyurular
Anasayfa / SGK TARAFINDAN İADE EDİLEN REÇETELER HAKKINDA

SGK TARAFINDAN İADE EDİLEN REÇETELER HAKKINDA

Sistem üzerinden iade edilen reçeteler 15 gün içinde eksiği tamamlanarak aşağıdaki prosedüre uygun olarak kuruma teslim edilmediği takdirde  protokol gereği kesinti olarak işleme alınacağından lütfen medula sisteminden tarafınıza iletilen duyuru ve mesajları günlük kontrol ediniz.

) Sağlık Uygulama Tebliği’nin “6.1.5. Elektronik reçete uygulaması” başlıklı maddesinde belirtildiği üzere; yabancı ülkelerle yapılan “Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri” kapsamında Kurum tarafından sağlık hizmeti verilen kişiler için düzenlenecek reçetelerin (yurtdışı sigortalılarına ait reçeteler), manuel olarak düzenlenmesi gerekmekte olup e-reçete olarak düzenlenen yurtdışı reçetelerinin geri ödemesi yapılmamaktadır.

2) Sistem üzerinden iade edilen A, B ve C grubu reçetelerde izlenecek yol şu şekildedir:

1. “İade reçete” menüsünden Döküm no yazılarak, iade posta tarihi girilir.

2. Aynı bölümden Döküm no yazılarak mevzuattan/içerikten iade seçeneklerinden uygun olan seçilir.

3. Eczacıya gelen mesajda belirtilen eksiklikler giderildikten sonra iade reçeteler tek tek kaydedilir.

4. “Fatura sonlandırma” menüsünden Fatura türü (A grubu içerikten iade, A grubu mevzuattan iade gibi..) ve uygun dönem seçilerek fatura sonlandırma işlemi yapılır.

5. Sonlandırılan döküme ait 2 adet döküm listesi ve 2 adet döküm özeti çıktısı alınıp eczacı tarafından kaşe ve imza yapıldıktan sonra Kuruma teslim edilir.

Not: Bu işlem için yeni bir fatura düzenlemeye gerek yoktur. Sadece Medula sistemi üzerinden yukarıda belirtilen uygulamaların yapılması yeterlidir